Rasojantys langai tai kai vidinis lango stiklas pasidengia rasos lašeliais, kurie varva ant lango rėmų ir palangių. Ši problema būdinga žiemos laikotarpiu. Rasos lašeliai susikaupia dėl per didelio šilumos ir šalčio skirtumo, todėl kitu metų laiku tokių nepatogumų nepatiriame. Žiema, kai lauke labai šalta, langai gali netgi apledyti. Didžiausia lašų ant stiklo paketo atsiradimo priežastis – per didelis drėgmės kiekis patalpoje. Taupant per mažai šildome namus/patalpas, todėl susikaupia per daug drėgmės. Ši problema itin aktuali gyvenantiems centralizuotai šildomuose daugiabučiuose. Radiatoriai net ir šalčiausią žiemos dieną, dažniausiai būna vos šilti, todėl patalpose būna drėgna ir šalta. Taip pat blogai įrengtos ar netinkamai eksploatuojamos vėdinimo ar šildymo sistemos. Taupydami šilumą ir energiją, visiškai užsandariname savo gyvenamas patalpas, neįsileidžiame į namus šviežio oro. Reikėtų patikrinti patalpos gravitacinės ventiliacijos veikimą. Jeigu veikia teisingai, tai reiškia, kad patalpą reikia vėdinti įleidžiant šviežio oro. Didžiausia lašų ant stiklo paketo atsiradimo priežastis – per didelis drėgmės kiekis patalpoje. Patalpos drėgmė privalo svyruoti tarp 45-55% santykinės drėgmės; matavimui naudojamas higrometras. Drėgmė viršijanti 65% itin palanki pelėsinių grybų vystymuisi. Galima panaudoti drėgmės surinktuvą, tačiau jis nepašalins priežasties, o tik pasekmes. Nuo per didelės drėgmės, temperatūrų skirtumo rasoja ir lango rėmai. Nutekančio vandens lašų apnašos kaupiasi ir tampa gana sudėtinga jas nuvalyti. Taip pat tai priežastis atsirasti grybui.
Pagrindinės drėgmės priežastys yra nepakankamas šildymas, bute gyvenantys žmonės, garai sklindantys nuo vonios kambario ar virtuvės, daugybė gėlių. Vėdinimas ir ventiliacija šiek tiek pagerina padėtį, bet geriausia palaikyti šilumą būste. Tai reiškia, kad reikia užtikrinti sunaudoto oro pašalinimą iš patalpos. Gali būti, kad padidintas lango pralaidumas išspręs problemą. Bent porą kartų per dieną, keliolika minučių vėdinti savo gyvenamą būstą, palikti langus mikroventiliacijos padėtyje, apžiūrėti ventiliacijos sistemas. Dažniausiai natūralaus vėdinimo ortakiai būna virtuvėje, vonioje ir tualete, galbūt juos reikėtų išvalyti. Didesniam efektui reikėtų įrengti groteles su ventiliatoriumi. Palangės neturėtų pilnai uždengti radiatoriaus, jos turėtų leisti šiltam orui lengvai pasiekti langą. Būkite budrūs ir neleiskite, kad dėl langų rasojimo įsikurtu pelėsio bakterijos jūsų namuose.
Lango stiklas pasidengia ledu
Pirmiausia reikia šildyti patalpas, kad jose būtų ne 14-16 laipsnių, o ne mažiau 18 laipsnių. Kuo oras yra šiltesnis tuo daugiau drėgmės jis išlaiko savyje t.y. mažėja santykinė drėgmė. Vadinasi, ji nesėda ant šalčiausio paviršiaus patalpoje t.y. lango stiklo ir jo pakraščio. Esant dideliems šalčiams ir prastam patalpų šildymui, lango stiklo paketo kraštas peršąla, nes ten yra laidžiausia šilumai lango vieta t.y. aliuminis rėmelis. Ten formuojasi rasos taškas, iškrenta drėgmė ir sušąla. Norint sumažinti šį reiškinį, reikia šildyti patalpas stipriau ir geriau vėdinti. Esant labai dideliems šalčiams visiškai to išvengti gali ir nepavykti.
© Visos teisės saugomos
J. Basanavičiaus g. 21, Panevėžys
LT-36205
Lietuva